Střevní chřipka u dětí – víte o ní skutečně vše?

Jakmile vaše dítě začne zvracet či mít průjem, ihned se nabízí zřejmá diagnóza – střevní chřipka. Ve skutečnosti se nejedná o chřipku střev nebo žaludku, ale o zánět gastrointestinálního traktu. Pravá chřipka totiž způsobuje horečku, rýmu, respektive zahlenění horních cest dýchacích, bolest krku, bolest kloubů, svalů a celkovou únavu.

Je pravda, že zánět žaludku a střev u dítěte může doprovázet zvýšená teplota a podobné příznaky, ovšem při chřipce nebývá postižen žaludek. Přestože lidově používaný výraz střevní chřipka je nepřesný, pro zjednodušení a snazší pochopení jej budu v tomto článku používat.

 

dítě trpí střevní chřipkou

Příznaky střevní chřipky

Příznaky střevní chřipky u dětí mají obvykle totožný průběh. Po nákaze dítěte kapénkami, respektive přenosu onemocnění vzduchem, je vaše dítě cca 24 hodin bez projevení jakýchkoliv příznaků. Další den dítě zvrací a stěžuje si na bolesti žaludku. Zvracení obvykle ustane do 12 hodin od projevů prvních příznaků střevní chřipky. Následně se zvýší tělesná teplota, a to nad 38,5 °C, a dítě začíná mít průjem. Celé onemocnění obvykle doprovází únava, ztráta apetitu a odmítání vody či jiných tekutin. Po rozpoznání příznaků střevní chřipky je vhodné dítě neprodleně dopravit k obvodnímu lékaři, který potvrdí diagnózu a předepíše vhodné léky.

 

Nebezpečí přenosu kapénkovou infekcí

Jak jsem se již zmínil výše, tento typ onemocnění se u dětí obvykle projeví více než den po infikování organismu. Ovšem stanovení inkubační doby střevní chřipky obecně není jednoduché, protože ji může vyvolat nespočet virů. V případě gastritidy, tj. zánětu žaludku, může být samotné zvracení způsobené bakteriemi. De facto nezáleží na zdroji nákazy, ale především na její včasné léčbě. Jestliže dítě nebudete na zánět žaludku a střev léčit, dětský imunitní systém ho obvykle přemůže až v rámci 2 týdnů. V extrémních případech, kdy nebudou nasazeny medikamenty ani jiný typ léčby, může být ohrožen život dítěte.

Dieta je důležitá, ale pozor na dehydrataci!

Nevolnost, ztráta apetitu, a to včetně nechutenství pít, jsou v praxi hlavní problémy střevní chřipky u dítěte. Je sice pravda, že dítě obvykle vyžaduje své oblíbené sladkosti a jiné dobroty, ale pro správnou léčbu střevní chřipky u dětí je nutné dodržet i korektní jídelníček.

Správná strava dítěte v průběhu onemocnění žaludku a střev je velmi důležitá, protože dětský organismus potřebuje pro zesílení imunitnímu systému dostatek živin a tekutin. Ovšem v praxi není výběr jídelníčku pro dítě jednoduchý, strava totiž musí být dietní, chutná a snadno stravitelná. Z těchto důvodů si raději nechte doporučit dietní jídelníček v průběhu onemocnění střev či žaludku.

 

Střevní chřipka a dítě v nemocnici – co vás čeká? >>