Příčiny nechutenství u dětí – jak se s ním vypořádat?

dítě sedí u stolu s jídlem a nemá hlad

 

Nechce-li vaše dítě sníst oběd jednou, nic se neděje. Jak ale řešit situaci, kdy dlouhodobě odmítá jíst, hubne a v jídle se pouze nimrá? Právě na to se podíváme v tomto článku. Samozřejmě je důležité říci, že k malým miminkům je třeba přistupovat jinak než k dětem předškolního a školního věku.

Pozor na obyčejnou vybíravost

Vždy začněte tím, že oddělíte nechutenství od vybíravosti. Spoustě dětem nevoní maso, zelenina, brambory, omáčky a další pro nás naprosto normální potraviny. Jsou děti, které jednou ochutnají sladkosti a nechápou, proč by se někdy měly živit něčím jiným.

Taktika proti „vybíravcům“ je jednoduchá. Pokud nesnědí oběd, neřešte to. Rozhodně se vyhněte odměňování dítěte za to, že spořádá celý talíř. Nechte ho, ať si samo určí, kolik potravy potřebuje – pro děti není nic víc demotivující než přeplněný talíř.

Přestaňte vařit to, co odmítá jíst a zkoušejte nové recepty a ingredience. Na chvíli z jídelníčku vyřaďte vše, čím se vaše ratolest snaží nahradit kvalitní stravu – čokoládu, gumídky, bramborové lupínky atd. Tyto věci mu jen škodí. A pak už je to jen boj mezi jeho a vaší vůlí.

Když je na vině nemoc

Odmítá sníst i jeho do nedávné doby oblíbené dobroty? Pak byste měli zpozornět. Čím menší dítě je, tím rychleji začne hubnout a ztrácet sílu. Nechutenství je součástí většiny dětských nemocí od nejrůznějších viróz po chřipky a angíny. Často děti přestanou jíst ještě v inkubační době, kdy na nich nesledujete žádné jiné příznaky.

Jejich tělo se totiž mobilizuje a šetří energii na boj s nemocí. V takovém případě jsou výborným pomocníkem různé nutriční drinky pro děti (seženete je v lékárnách). Dětem chutnají, dodají jim dostatek energie a zároveň nezatíží jejich zažívání.

Kromě běžných nemocí souvisí nechutenství i s vážnějšími zdravotními problémy. Pokud potíže přetrvávají a nejsou doprovázeny běžnými syndromy dětských nemocí, měli byste vyrazit za pediatrem.

Která vážná onemocnění jsou spojována s nechutenstvím?

  • Autoimunitní onemocnění trávicího traktu (celiakie, Crohnova nemoc…)
  • Úrazy hlavy
  • Onemocnění mozku
  • Cystická fibróza
  • Nádorová onemocnění

Jak to mají kojenci: U kojenců nejde většinou o klasické nechutenství. Nedostatečné přijímaní stravy mívá za následek oslabený sací reflex nebo prořezávání zoubků.

Apetit jde ruku v ruce s dětskou psychikou

Děti jsou citlivé bytosti. Co dospělý člověk přejde mávnutím ruky, může dítě rozladit natolik, že přestane jíst. Proto vždy, když se váš potomek začne prát s jídlem a působí jako bez života, nezapomeňte hledat příčinu také v narušení jeho psychické pohody.

Jaké jsou nejčastější důvody odmítání jídla z pohledu psychologů?

  • Napětí v rodině – hádky, rozvod, tichá domácnost…
  • Dítě je nuceno jíst často samo – cítí se osamělé.
  • Šikana ve škole.
  • Dítě zažilo během jídla určitý traumatický zážitek.

Pozor: Počátky anorexie jsou v některých případech sledovány již u devítiletých dívek. Bohužel i to může být příčinou nechutenství a rozhodně se ji nevyplatí ignorovat.

 

Podívat se na bylinky vhodné pro děti. Lze mezi nimi najít i bylinky proti nechutenství.