Co dělat, když se ve stolici vašeho dítěte objeví krev?

Není nic horšího, než když u vašeho děťátka objevíte znepokojivé zdravotní příznaky. Jedním z těch nejobávanějších je krev ve stolici, která spolehlivě postraší každého rodiče. Máme však důvod se bát? Na to si mimo jiné odpovíme v tomto článku.

Krev se objevuje u malých i větších dětí. Někdy doprovází střevní problémy, jindy ji zaregistrujeme z ničeho nic. Důležité je nezačít panikařit, dítě musí zůstat v klidu a v pohodě.

Není krev jako krev aneb odstín je důležitý

Dítě sedí na nočníku a pláče

Stejně jako v případě výskytu krve ve stolici u dospělého se i u dětí nejprve zaměříme na její barvu. Podle ní je možné určit, zda se jedná o krev natrávenou, či čerstvou (tedy z první či druhé poloviny trávicího ústrojí).

Tmavá až načernalá krev již prošla trávicím ústrojím a označuje se jako meléna. Pro děti je typičtější jasně červená, nenatrávená krev. Ta je obecně méně nebezpečná.

Zácpa a nezdravé stravování

Mnohdy se za krví ve stolici u dětí skrývá obyčejná zácpa a špatná skladba stravy. Děti nepřijímají v potravě dostatek vlákniny a tekutin, což vede k tuhé nepoddajné stolici. Při vyprazdňování s ní mají problém a vlivem přehnaného tlačení může popraskat žilka ve střevě nebo také kůže kolem řitního otvoru.

 

Naštěstí existuje snadné řešení. Dávejte dětem dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky), hlídejte jejich pitný režim (měla by převládat čistá voda) a zlepšete jejich trávení pomocí dětských probiotik. Ta pomohou střeva nastartovat a ozdravit.

Během pár dní by se vše mělo srovnat. Poté je můžete vyměnit za zakysané mléčné výrobky, které probiotika obsahují přirozeně.

Autoimunitní záněty a infekční záněty střev

Crohnova nemoc, celiakie nebo ulcerózní kolitida jsou všechno autoimunitní nemoci, při nichž tělo nezvládá strávit některé potraviny. V tenkém nebo tlustém střevě pak vznikne zánět, který může mít po určité době za následek také krev ve stolici. Pokud vaše dítě trápí dlouhodobé nadýmání, zvracení, bolesti břicha a průjem, určitě s ním zajděte k lékaři. Ne vše se dá vyřešit pomocí domácí diety a čajů.

Stejně tak je důležité včas odhalit ostatní záněty střev způsobené viry a bakteriemi. Mezi ty nejčastější patří salmonela, shigella a campylobacter. K jejich společným příznakům se řadí zvýšená teplota a urputné dlouhotrvající průjmy.

Tip pro starostlivé rodiče: Ještě než se pustíte do léčby vašeho dítěte, zamyslete se nad tím, zda není rudé zbarvení stolice způsobeno barevnou stravou. I obyčejná hrst borůvek dokáže obarvit stolici na černo a miska červené řepy zase na červeno.

 

Co znamená zelená stolice u dítěte? >>

Barva stolice u kojenců – co je a co není normální? >>

Doporučujeme: pro klid, harmonii a zdraví vašeho dítěte:

Lektorka kurzu masáže dětí a kojenců vysvětluje postupy na panenkách
Vstupte zdarma do online kurzu Masáže dětí a kojenců