Střevní chřipka a dítě v nemocnici – co vás čeká?

Vaše dítě zvrací, má průjem a vypadá to, že je mu čím dál hůř? Nepanikařte a snažte se dítě hlavně zavodnit. Pokud to ale nepomáhá, pravděpodobně vás čeká pobyt v nemocnici. V tomto článku vás celou situací provedeme.

 

plyšák polepený náplastí

Příprava na pobyt v nemocnici s dítětem

Dítě se střevní chřipkou, kterému se nedaří přijímat tekutiny, bude zakrátko malátné a dehydrované – obzvlášť to platí u miminek. Pokud si nejste jisti, jak byste měli postupovat a zda je možné ještě něco udělat při domácím ošetřování, zavolejte svému lékaři nebo rovnou do nemocnice, kde vám poradí.

Dospějete-li k názoru, že situaci už doma nezvládnete, jeďte do nemocnice nebo si zavolejte sanitku. Dítěti samozřejmě sbalte pyžamo, hygienické potřeby, ručník a toaletní papír. Nebojte se, nic tak hrozného dítě (ani vás) nečeká.

 

 

 

První vyšetření při hospitalizaci

Dítě vyšetří na příjmu a okamžitě mu podají kapačky s výživou, pravděpodobně také léky proti průjmu a udělají testy. Mělo by se mu ulevit poměrně rychle, nečekejte ale, že vás za dvě hodiny pustí zase domů. Čeká ho krátká hospitalizace, během které pravděpodobně dostane ještě další kapačky i léky proti průjmu a postupně bude moci začít opět jíst.

 

Doprovod dítěte v nemocnici

Zřejmě nejzásadnější otázkou, kterou rodiče v tomto případě řeší, je: Budu moct být v nemocnici se svým dítětem? Ačkoli by bylo skvělé říct, že určitě ano, v praxi je situace složitější. Nemocnice často argumentují nedostatkem místa či provozními důvody. Podle Listiny základních práv a svobod však mají rodiče právo na nepřetržitý kontakt se svým dítětem.

Nenechte se tedy odbýt, je možné, že se sice pro vás nenajde postel a budete v poněkud spartánštějších podmínkách, nikdo vás ale od dítěte nemůže vykázat. Tedy, může, ale nemusíte na to přistoupit. Doufáme nicméně, že se situace postupně lepší  – autorka tohoto článku byla nedávno v nemocnici se svou osmiletou dcerou. Bez mrknutí oka dostala postel a nikomu to nepřipadalo nijak divné.

I když máte starší dítě a myslíte si, že váš pobyt už není nutný, protože to samo zvládne, přece jen celou situaci ještě zvažte. I dítě, které je jinak pohodové a samostatné, může snášet rychlé zhoršení zdravotního stavu a následnou hospitalizace hůř, než bychom jako rodiče čekali. Je-li to jen trochu možné, zůstaňte v nemocnici i s ním, pokud si to přeje.

 

Pobyt rodiče hospitalizovaného dítěte mladšího šesti let je hrazen ze zdravotního pojištění, rodiče starších dětí už si pobyt musí uhradit sami.

 

Jak vydržet s dítětem v nemocnici a nezbláznit se?

Dítěti se rychle ulevilo, ale stále musí zůstat ještě nějaký ten den v nemocnici a začíná se nudit? Zde je pár tipů, jak ho zabavit.

plyšáci si hrají na doktory

Plyšáci jsou nutný doprovod dítěte v nemocnici

 • Čtěte si časopisy, pohádkové knihy, příběhy, vyprávějte si
 • Zahrajte si stolní hry – dámu, člověče, nezlob se, mlýn, domino, pexeso, uno, prší, a tak dále
 • Kreslete, vymalovávejte omalovánky, vyplňujte různé pracovní listy, luštěte doplňovačky
 • Zahrajte si maňáskové divadlo
 • Zahrajte si slovní fotbal, lodě, město jméno zvíře věc či další
 • Samozřejmě se nabízí také televize, tablet, chytrý telefon
 • Doneste dítěti plyšáky, ať se mu lépe spí
 • A především, před dítětem nebrečte ani nehořekujte, jak se vám zhroutily plány na další dny. Dítě to ví. Povzbuďte ho, zůstávejte optimističtí a nechte si potají od návštěvy donést čokoládu, kterou v noci pod rouškou tmy spráskněte.

 

Pobyt s dítětem v nemocnici – na co máte nárok? (pár paragrafů)

Jak je to s různými zákony a dávkami, pokud s dítětem zůstanete v nemocnici? Zde je krátký přehled:

 • Ošetřovné: Na ošetřovné máte nárok, pouze pokud je dítě doma. Během vašeho pobytu v nemocnici s dítětem na ošetřovné nárok nevzniká. Pokud vám však doma zůstaly další děti, o které normálně pečujete, ale teď pochopitelně nemůžete, a doma s nimi musí zůstat například manžel, ten má pak na ošetřovné nárok. Více najdete zde
 • Nemocenská: Jako průvodce hospitalizovaného nezletilého dítěte máte nárok na nemocenskou, kterou vystaví nemocnice. Více zde, §57
 • Pokud má dítě uzavřeno pojištění pro případ hospitalizace, nezapomeňte pojistku uplatnit.

 

Střevní viróza u dětí – podívejte se na příznaky, průběh, jídelníček >>