Rekonvalescence dětí po průjmu

Rekonvalescence malých dětí po průjmu

 

Dětský průjem dokáže vyčerpat organismus nejen kojenců, ale i dětí každého věku. Nemoc si žádá spoustu energie, odplavuje z těla cenné minerální látky a naprosto rozhodí zažívací systém. A právě v tom tkví největší nebezpečí.

Zdraví a síla našeho imunitního systému totiž začínají u zdravých střev. Právě tam se tvoří látky, které nás chrání před častým onemocněním. Sliznice dětského střeva jsou však po několika dnech a mnohdy i týdnech oslabené a nemohou organismus plně chránit.

Kvůli tomu se pak setkáváme s jevem, kdy děti jdou obrazně řečeno z jednoho onemocnění do druhého. To není dobré pro vašeho potomka ani pro vás. Co tedy můžeme dělat jakožto rodiče pro to, aby se dítě po průjmu rychle zotavilo a netrávilo dětství v postýlce?

Obnovení střevní mikroflóry

Ačkoliv vaše dítě průjem přejde, neznamená to, že může začít jíst stejně jako před nemocí. U kojenců je samozřejmě vhodné kojit po celou dobu nemoci, starší děti ale potřebují úpravu jídelníčku. Po dobu průjmu děti dostávají nejčastěji vařenou rýži, mrkev, strouhaná jablka, mačkaný banán a později bílé pečivo bez semínek.

Po skončení nemoci se doporučuje na nějakou dobu vypustit z jídelníčku cukr, kořeněné pokrmy, smažená jídla a jíst spíše odlehčenou stravu. Střeva ani žaludek ještě nejsou v tak dobrém stavu, aby zvládla nápor smažených hranolků nebo čokoládového dortu.

K obnově střevní mikroflóry lze využít i potravinové doplňky z lékárny. Pediatři nedají dopustit na dětská probiotika, laktobacily a vlákninu. Tyto látky se postarají o znovunastolení rovnováhy ve střevním imunitním systému.

Chce to klid

Nechodí-li děťátko ještě do školky, raději se s ním držte nějakou dobu doma. Dbejte na to, aby byl jeho pokoj řádně větraný a dopřejte mu dostatek klidu. Víme, že děti dokážou být neuvěřitelně neposlušné a místo klidu neustále běhají po bytě, ale za pokus nic nedáte. Snažte se dítě dostat brzy do postele a dopřejte mu zvýšený příjem tekutin.

Do školky ani do školy dítě neposílejte, dokud se vám nezdá absolutně zdravé. To znamená, že přestane být spavé, vrátí se mu zdravá chuť k jídlu a má opět náladu si hrát. V obou institucích je však důležité nahlásit klidový režim.

Děti po nemoci by se neměly alespoň 14 dnů zúčastnit hodin tělocviku ani chodit na dlouhé procházky. Pro jistotou také zavolejte do kuchyně v daném zařízení a nahlaste dietu. Dítě bude dostávat méně mastné jídlo.

A nakonec si hlídejte, kdo z vašich známých nebo rodiny je právě nemocný a svého potomka od nich držte dál. Dodržujte pravidla hygieny, a to zvláště v kuchyni, kde dětem hrozí nákaza salmonelózou. Uvidíte, že se vám vaše úsilí vyplatí a nebudete se muset nějakou tu chvíli doma starat o malý uzlíček bacilů.

Probíhá rekonvalescence po průjmu vašeho dítěte na výbornou? Potom si přečtěte něco více o prevenci proti dětskému průjmu. Snížíte tak riziko stále se opakujících průjmů.