Rotaviry u dětí – existuje účinná léčba?

pohled mikroskopem na rotaviry

 

Každý rodič by měl mít povědomí o rotavirech. Ty způsobují nepříjemný průjem, zvracení a celkové oslabení organismu. Děti do šesti let věku totiž proti těmto virům nemají vyvinutou obranyschopnost. A protože jsou rotaviry nesmírně odolné, většina dětí se alespoň jednou za život s touto infekcí musí poprat.

Důvod je jednoduchý. Rotaviry se přenášejí perorálně (tedy ústy) a na vzduchu přežijí klidně i několik dní. Navíc se rychle množí, a když k tomu přidáme dětskou potřebu strkat si často ruce do pusy, výsledek je jasný.

My jako rodiče máme za úkol svoje děti před nemocemi chránit. V případě rotavirů se nám to však pravděpodobně nepovede. Proto je dobré mít co nejvíce informací o příznacích nemoci a znát postup léčby.

Nákaza a příznaky

Rotaviry u dětí se přenášejí velice snadno. Virus je vylučován stolicí a z ní se může rozšířit například na hračky, okolí přebalovacího pultu, záchodové prkénko nebo nočník. Inkubační doba nemoci je jeden až dva dny. Pak se objevují první příznaky. A které to jsou?

  • teplota
  • silný vodnatý zapáchající průjem
  • zvracení
  • celková tělesná slabost a malátnost
  • dehydratace

 

Průjem trvá po celou dobu onemocnění, což je zhruba týden. Zvracení ustává většinou po 2–3 dnech. Velkým problémem bývá dehydratace neboli odvodnění. Malý dětský organismus se v důsledku silných průjmů může odvodnit už během pár hodin. Další nepříjemnost představuje celkové oslabení imunitního systému.

Běžný vs. rotavirový průjem

Jistě vás zajímá, jak poznat obyčejný průjem od toho rotavirového. Největší rozdíl spočívá v rychlém nástupu průjmu a v jeho síle. Rotavirové průjmy jsou více nebezpečné také kvůli zvýšené teplotě, která je provází.

Pro děti přibližně do tří let věku je však rizikový i obyčejný průjem. Již zmiňovaná dehydratace u novorozeňat může vést dokonce až k úmrtí. Zvýšená ostražitost je tedy na místě vždy.

Léčba časem, dietou a klidem

Rotavirová infekce u dětí ani u dospělých se nijak zvlášť neléčí. Neočekávejte žádná antibiotika nebo jiné tabletky. Děti odvezte k lékaři, který odebere stěry a potvrdí vám, zda se skutečně jedná o rotaviry. Poté vás pošle domů, kde bude vaším úkolem držet dítě v klidu, v teple a co nejlépe zavodněné.

Klid je skutečně stěžejní. Pro tělo je to velká rána a potřebuje všechny síly pro boj s nemocí a k následné regeneraci. Zapomínat nesmíme ani na dietu. Ideální je podávat dětem vařenou rýži se strouhanou mrkví (pokud nejsou stále plně kojené), vodu, případně slabý černý čaj.

Jak nemoc ustupuje, můžete přidávat další potraviny. Vyhněte se však příliš kořeněným, mastným nebo sladkým jídlům. Klasické rohlíky, vývar a strouhané jablko s mačkaným banánem postačí.

Jako podpůrná léčba se výborně osvědčila dětská probiotika. Ta napomáhají posílení obranyschopnosti střev a rychlejšímu uzdravení i přechodu na běžnou stravu. Společně s nimi se doporučuje mít doma zásoby tzv. rehydratačních roztoků pro děti – zabráníte tak kolapsu organismu z nedostatku vody. Jestliže tento problém nepodchytíte včas, skončí vaše děťátko v nemocnici na žilní terapii.

Jak rotavirům předcházet?

Důležitá je důsledná hygiena jak z vaší strany, tak ze strany dětí. Určitě je dobré mýt pravidelně oblíbené hračky, dezinfikovat přebalovací pult a špinavé plenky vyhazovat do těsnící nádoby. Dětem od malička vštěpujte nutnost mytí rukou po použití toalety a před jídlem. Toto jednoduché pravidlo dokáže zabránit celé řadě nemocí.

A konečně je tu mnoha rodiči diskutované očkování. Někteří jsou pro, jiní ho rezolutně odmítají. V tomto případě se provádí perorálním podáním a je nutné ho absolvovat do půl roku života miminka.

 

Očkovat děti proti rotavirům? Pro a proti v otázkách a odpovědích >>