Věděli jste o tom, že při jezení, nekonzumujete pouze potraviny ale i emoce? Ano, je to pravda. To, na co při jídle myslíte, o čem mluvíte, to putuje do vašeho žaludku. Při jídle by jste proto neměly řešit negativní situace, hádky a problémy.
Jak jsme již zmiňovali v článku Psychické příčiny průjmu, tak životní nepohoda, stres a psychické rozpoložení může vyvolat různé zdravotní problémy, včetně průjmu. Náš trávicí systém nám dává informace o naší celkové životní spokojenosti.
Přinášíme vám seznam tipů od autorky Loius L. Hay, díky kterým se můžete vy i vaše dítě cítit lépe. Tyto tipy znějí jako samozřejmost, nicméně mnoho lidí je nedokáže aplikovat ve svém životě. Vyberte si z nich ty, které vám přijdou nejužitečnější.
Tip 1: Krmte se jen dobrými myšlenkami
Naučte se myslet pozitivně, jakkoliv banálně to může znít. Vaše dítě vás bude kopírovat, buďte pro něj proto pozitivním příkladem. Když se budete dívat do zrcadla během dne, myslíte na své tělo. Řekněte si, jak jste za něj vděčný/á, jak vás podporuje.
Afirmace: „Přijímám a vylučuji zcela normálně. Jsem usmířený/á se svým životem. Mám rád/a své tělo.“
Tip 2: Jezte vědomě a přestaňte dělat více věcí najednou
Když si sednete za stůl a začnete jíst, vypněte televizi a držte se daleko od telefonu a jiných rozptýlení. Seďte v klidu a soustřeďte se pouze na jídlo a smyslové vjemy, které prožíváte. Opravdu si vychutnejte své jídlo. Pokud jste vystresovaná/ý, nějakou dobu před jídlem zhluboka dýchejte a relaxujte, aby se vaše tělo uklidnilo a bylo připraveno jídlo strávit.
Tip 3: Vyberte si jaké média budete konzumovat
Vyberte si, zda se chcete dívat na média, ve kterých se objevuje násilí a podporují se tam negativní myšlenky. Vypněte takové zprávy a vyberte si filmy a televizní pořady, které vás obohatí.
Tip 4: Vytvořte si pozitivní připomínky
Vytvořte si prostředí, které vám připomene pozitivní emoce. Napište si afirmace na papír a připněte je na viditelné místo – na ledničku, na zrcadlo, v autě apod. Ať vám to připomíná, že máte být k sobě laskaví.
Tip 5: Pište si deník vděčnosti
Jakkoli bláznivě to může znít, opravdu to funguje. Rekapitulujte si spolu se svým dítětem, co dobré se vám za celý den přihodilo. Mohou to být úplně banality jako např. dětský úsměv, zdravé jídlo, dobrá kniha. Vděčnost je velmi léčivá emoce. Dopřejte ji sobě i svému dítěti.
Tip 6: Pracujte na vašich vztazích s druhými lidmi
Prožijte více času s přáteli, kteří vás podporují při vytváření pozitivních změn ve vašem životě, a méně času s přáteli, kteří vaše nové pozitivní návyky nepodporují.
Tip 7: Nekomplikujte si zbytečně život
Namísto složitého přístupu k životu / situacím se zamyslete nad tím, jak můžete složité věci zjednodušit. Udělejte si z toho hru a zkuste přijít s co nejvíce nápady, jak zachovat věci jednoduché a přirozené.
Tip 8: Důvěřujte životu, že se o vás postará
Pokud se něčeho obáváte, opakujte si: „Všechno je v pořádku. Vše se děje pro mé dobro. Z této situace vzejde jen to dobré. Jsem v bezpečí.“ Říkejte si to tak často jak potřebujete, abyste se cítili bezpečněji a spokojenější.
Tip 9: Jste zodpovědní pouze sami za sebe
Někteří lidé se cítí zodpovědní za stres, zdravotní stav a negativní emoce svého partnera, rodinných příslušníků, přátel, klientů, spolupracovníků a ostatních, na kterých jim záleží. Pokud převezmete stres a negativitu ostatních, může to mít negativní dopady na vaše zdraví a míru stresu.
Tip 10: Nepodceňujte sílu skutečného objetí
Objímejte své děti, svého partnera tak často, jak je to možné.
Pokud budete cítit, že milujete svůj život, vaše tělo to bude cítit také.