Jsou probiotika vhodná pro děti?

Probiotika a jejich účinky na zdravou střevní mikroflóru u dětí

 

Všechny maminky chtějí pro své děti vždy jen to nejlepší. Jenže jak poznat, co to vlastně je? V tomto článku se zaměříme na probiotika. Pomůžeme vám získat představu o tom, jak působí na lidské trávení. Především si ale zodpovíme otázku z nadpisu. Protože co je dobré pro nás, nemusí být dobré pro naše děti.

Pro pochopení fungování probiotik si však musíme nejprve povědět o střevní mikroflóře. Právě pro její rovnováhu byla totiž probiotika ve formě kapslí a kapek vyvinuta.

Zdravá střevní mikroflóra = silný imunitní systém

Věděli jste, že 70 % našeho imunitního systému je tvořeno střevní mikroflórou? To je hlavní důvod, proč jsou zdravá a správně fungující střeva tak důležitá. Mikroflóra je tvořena bakteriemi, které jsou pro naše tělo přínosné. Jen v tlustém střevě jich najdete více než 200 druhů.

Jakmile se dostane natrávená strava do střeva, bere si z ní tělo živiny a současně se zbavuje nestráveného materiálu a toxinů. Na tomto procesu se podílejí také miliardy bakterií, které za normálních okolností žijí v rovnováze.

Při narušení rovnováhy se začneme cítit špatně a jsme náchylní k nejrůznějším sezónním nemocem. Tento stav je většinou spojen s dlouhodobým požíváním nezdravé stravy, užíváním antibiotik, stresem nebo nedostatkem spánku.

Jak mohou probiotika ovlivnit střevní nerovnováhu?

Možná se to stalo i vašemu dítěti. Narušení střevní mikroflóry může potkat jak novorozeňata, tak velké děti. Většinou se projevuje únavou, plynatostí, bolestí bříška, nechutenstvím a průjmem. Poslední jmenovaný příznak je nejčastější a pro děti také nejnebezpečnější.

Jestliže si vaše dítě začne na tyto potíže stěžovat a můžete vyloučit různé virózy nebo jiná onemocnění, je pravděpodobné, že potřebuje pomoc v podobě probiotik a zdravé životosprávy.

Probiotika jsou mikroorganismy, které napomáhají obnovit bakteriální rovnováhu ve střevech. Vyskytují se i v některých potravinách (zakysané mléčné výrobky, miso polévka, tempeh…), ovšem v nedostatečném množství. Jogurt vaše dítě nepostaví do týdne na nohy, probiotika v kapslích nebo kapičkách ano.

Jaké jsou hlavní zdravotní benefity užívání probiotik jako doplňku stravy:

  • rychlé obnovení střevní mikroflóry, například po nemoci;
  • zlepšení odolnosti proti sezónním nemocem;
  • prevence rakoviny tlustého střeva;
  • zlepšení alergických stavů, především alergie na laktózu;
  • zvýšení schopnosti vstřebávat vápník a syntézy některých vitamínů.

Pokud vás tedy zajímalo, zda mohou probiotika vašim dětem uškodit, tak odpověď zní zcela určitě ne. Naopak jim v mnohém prospějí.

Jak do toho zapadají prebiotika

Pletou se vám probiotika a prebiotika? Věřte, že nejste sami. Vysvětlení je naštěstí jednoduché. Probiotika jsou, jak už jsme psali, mikroorganismy, které se živí právě prebiotiky. Chcete-li vašemu dítěti pomoci k rychlému obnovení střevní mikroflóry, neměli byste opomíjet ani důležitost této složky. Prebiotika nejsou nic jiného než obyčejná vláknina.

Během užívání probiotik je proto důležité, aby váš potomek jedl dostatečné množství ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. V případě potřeby je možné koupit vlákninu pro děti v kapslích nebo jako prášek do nápoje.

Nebojte se podpořit trávení svých dětí

Dětští lékaři doporučují probiotika nejen jako řešení zažívacích potíží, ale také jako jejich prevenci. Sami dobře víte, kdy vaše dítě trpí na průjmy z různých cest nebo stresujících zážitků. Nenechte ho v tom a raději těmto situacím předcházejte.

Kdy je vhodné dětem preventivně podávat probiotika:

  • před odjezdem na tábor, školní výlet nebo dovolenou;
  • když se ve škole, školce nebo u vás doma objeví nakažlivá nemoc;
  • v chřipkové sezóně;
  • jakmile začnete mít pocit, že brzy onemocní (rodič zná své dítě nejlépe).

Tip pro rodiče, které právě učí své děti chodit na nočník: Začněte svým dětem dávat probiotika a soustřeďte se na zdravou skladbu jejich jídelníčku. Díky tomu bude pro děťátko snadnější vyprazdňování a brzy se dostaví první úspěch.