Trápí vaše dítě bolesti bříška a nevíte, jak byste mu pomohli? V první řadě je důležité podotknout, že každé dítě je jiné, včetně svých potřeb, ale jednu věc mají děti společné a tou je právě bolest bříška.
Můžeme se zaměřit na odrostlé děti, ale u nich máte velkou pravděpodobnost správného určení bolesti. Proto si v dnešním článku představíme možné příčiny, následnou pomoc i velmi podstatnou prevenci u novorozenců.
Příčiny bolesti břicha u dětí
Pravděpodobnost vzniku je velmi vysoká. Přeci jen se jedná o děti, které jsou náchylnější a vliv prostředí, kde žijí, má s příčinou dost společného. Avšak své proti může mít také strava matky, tedy pokud je dítě kojeno. V opačném případě – při umělé stravě potíže způsobí špatná volba mléka. Nemějte však obavy, nikde není zaručeno, že se trefíte hned. Průměrně děti vyzkouší alespoň tři umělá mléka, než jejich maminky zvolí správnou značku.

Klidná mysl i duše maminky se podepíše na menší pravděpodobnosti bolesti bříška u dětí
Jak již bylo výše řečeno, špatný vliv může mít prostředí, kde dítě žije. Tím jsou například myšlené časté hádky rodičů, šikana, nepřátelské reakce žárlivých sourozenců či stres a nervozita matky. Příčin je opravdu mnoho. Důležité je, abyste je včas zaregistrovali a případně odstranili ze svých životů.
Zdraví máme jen jedno a dbát na štěstí svého dítěte je mnohem podstatnější než zbytečné hádky s partnerem.
Prevence bolesti bříška
Někdo tvrdí, že prevence neexistuje a nedá se tomu nijak zabránit. Na jednu stranu má pravdu, ale určitá pomoc bez léků existuje, a to je cvičení. Je dobré jej praktikovat při přebalování, jen tak nebo po každém koupání. Spojit to lze také s říkankou, která vaše děti zaručeně rozesměje.
- Leze žába do bezu, já tam za ní polezu…
Lze předejít bolestem břicha u dětí?
Jak na to:
- Dítě položte na záda,
- do každé ruce si vezměte jednu nožičku,
- kolínka přitiskněte k bříšku (aby bylo dítě v klubíčku),
- nožičkami pohybujte od bříška směrem ven tak, aby dítě vypadalo jako žabička,
- nyní chybí jen básnička.
Miminku ulevíte od nadýmání a předejdete bolesti v břišní oblasti.
- Letí, vrána letí…
Jak na to:
- Opět položte dítě na záda,
- tentokrát si však do každé ruky vezměte kolmo ručičku a nožičku,
- pohybujte se s nimi tak, aby kolínko směřovalo k ručičce (s ručičkou běžte naproti),
- to samé opakujte na střídačku,
- nyní opět chybí pouze říkanka.
Co se týče účinků, jsou stejné jako u předchozího cvičení, a proto vůbec nic nezkazíte, když budete praktikovat obě cvičení.
Ten, kdo tvrdí, že žádná prevence není a zvolí jednodušší variantu – léky, tak nevyzkoušel všechno.
Přírodní pomoc na bolesti břicha u dětí
Na trhu naleznete nespočetné množství produktů, jež vám výrobci doporučují jako zaručený způsob, který vaší ratolesti pomůže. Berte to však tak, že to samé se říká i u léčiv pro dospělé. Ale co když

Semínka fenyklu – rozdrtit, zalít horkou vodou a čaj je hotový
vyzkoušíte všechny doplňky, léky apod. a ten zaručený účinek stejně nepřichází? V tom případě přijdou na řadu přírodní léčiva.
Dříve žádné vychytávky neexistovaly a naše babičky neměly jinou možnost než se spolehnout na to, co nám poskytuje právě příroda nebo na to, co nacházely doma. Dudlík namočený v rumu na klidné spaní, odvar z cibule a medu na dráždivý kašel a v neposlední řadě vyluhované koření na nadýmání a bolesti bříška.
Z vlastní zkušenosti u nás vyhrál fenykl. Stačilo nasypat do hrnečku a zalít převařenou vodou, 15 minut nechat vyluhovat a poté po celý den dávat dítěti po malých dávkách. A víte co? Veškeré potíže byly pryč a nás čekal pouze klidný spánek a pohodový den.
Dalším favoritem může být také kmínový čaj, který se připraví stejným způsobem, ale chuťově je přijatelnější právě ten fenyklový. Lze jej koupit i v sáčcích.
Zajímavosti
- Je větší pravděpodobnost, že kluci budou trpět na nadměrné nadýmání než holčičky.
- Na zácpu je velkým pomocníkem šťáva z jablíčka.
- Na nadměrnou bolest bříška má vliv také Vigantol, a proto zkuste zvolit jiný způsob příjmu vitamínu D.
- Dítěti ulevíte také polohou na tygříka.
Trpí-li vaše dítě více jak tři dny a příznaky stále neustupují, navštivte pro jistotu lékaře.
Autorka článku: maminka Iveta