Dětský stres. Co ho způsobuje a jak ho snížit?

Stres je jedním ze symptomů, které mohou způsobovat průjem. Obzvláště v dětském věku je důležité zvládat stresové situace a předejít tak potenciálním zdravotním problémům. Jako rodič můžete zvýšený stres u vašeho dítěte zpozorovat nejrychleji, a proto je důležité, abyste věděli, jak rozpoznat a zredukovat stres u dítěte.

 

plačící dítě

Jak rozpoznat a zredukovat stres u dítěte?

 

Dětský stres není způsobován jen tím, co se děje v jejich vlastním dětském životě. Vaše dítě vás slyší, jak si stěžujete na práci, jak se bojíte o zdravotní stav blízkého, jak se hádáte se svým partnerem / partnerkou kvůli financím. Jako rodič byste si měli dávat pozor, jak o těchto záležitostech mluvíte, především když jsou nablízku děti, protože se pak mohou nevědomě strachovat spolu s vámi.

Televizní zprávy mohou způsobovat stres jak dětem, tak i dospělým. Děti, které vidí znepokojující zprávy v televizi nebo slyší zprávy o přírodních katastrofách, teroristických útocích se mohou začít strachovat o bezpečnost rodiny, i o svou vlastní. Abyste lépe pochopili, co dítě prožívá, povídejte si o tom, jaké televizní kanály sleduje, co v nich slyší a vidí.

Řada dětí nemá čas relaxovat, nebo se kreativně vyžít poté, co přijdou domů ze školy. Děti, které si stěžují na své mimoškolní aktivity nebo jich odmítají dělat, mohou být přepracované. Diskutujte s nimi výhody a nevýhody daných činností. Najděte spolu s dítětem způsob, jak lépe řídit jeho čas.

Také mějte na paměti, že faktory jako nemoc, smrt milovaného, ​​nebo rozvod jsou pro dítě stresující. I ten nejpřátelštější rozvod může být pro dítě náročný, protože jeho základní bezpečný přístav – jeho rodina – projde velkou změnou. Rozvedení rodiče by neměly nikdy děti vystavit do pozice, kdy budou děti muset poslouchat negativní komentáře na jednoho z rodičů, a budou tak nuceni přiklonit se na jednu stranu.

 

Uvědomte si, že některé věci, které nejsou stresující pro dospělého, mohou být stresující pro vaše dítě. Ukažte svému dítěti, že rozumíte, že je vystresované a nemusí skrývat své pocity, nebo se za ně stydět.

 

Příznaky a symptomy dětského stresu

I když ne vždy je snadné zpozorovat, kdy jsou děti vystresované, krátkodobé změny v chování, jakými jsou změny nálad, změny spánkového režimu nebo pomočování, mohou být indikací. Stres se na některých dětech podepíše i bolestmi břicha či hlavy. Některé děti mají problémy s koncentrací, nedokážou dokončit školní úkol nebo jsou uzavření a tráví hodně času o samotě.

Mladší děti mohou nabýt návyky, jako jsou cucání palce, okusování nehtů nebo dloubání se v nose; starší děti mohou začít lhát nebo vzdorovat autoritě. Dítě, které je vystresované může také nepřiměřeně reagovat na malé problémy, mít noční můry, být přehnaně přítulné anebo si výrazně pohoršit svůj výkon ve škole.

Dětský průjem může být dalším indikátorem, který by vás jako rodiče měl varovat, že něco není v pořádku. Stres zhoršuje psychické rozpoložení dítěte, které si pak hromadí negativní emoce v žaludku. Může to vyústit v různé zažívací potíže včetně průjmu.

 

Jak můžete pomoci vašemu dítěti?

plačící dítě

Mluvte se svými dětmi o tom, co je trápí

 

Když vaše děti nechtějí mluvit o stresujících záležitostech, pokuste se mluvit o tom, co způsobuje stres vám a jak si s tím dokážete poradit. Ukažte dítěti, že jste ochotni řešit náročné téma, a že jste tu pro své dítě, když bude připraveno o tom mluvit.

Mějte na paměti, že jistá míra stresu je normální. Komunikujte s dítětem, aby vědělo, že cítit se rozzlobeně, vystrašeně, osaměle nebo znepokojeně není nic neobvyklého, a ostatní lidé to zažívají také.

Většina rodičů se dokáže vypořádat se stresem svého dítěte. V případě, že děláte vše, co je ve vašich silách a žádná změna chování se nedostavuje, stres způsobuje závažné úzkostné stavy a vážné problémy ve škole nebo doma, zvažte pomoc psychologa.