Naprostá většina průjmových onemocnění dětí vzniká na základě dietních chyb nebo infekcí, se kterými se dítě běžně setká v kolektivu svých vrstevníků i dospělých. Léčba je možná v domácím prostředí. Velmi malé procento průjmů, se specifickými příznaky, je zaviněno závažným stavem a vždy vyžaduje odbornou péči.
Jedním z těchto vážných onemocnění trávící trubice je i ulcerózní kolitida.

Většina průjmových onemocnění u dětí vzniká na základě dietních chyb. Jak je to však u ulcerózní kolitidy?
Když průjem není „jenom“ průjem
Naštěstí je jen malá pravděpodobnost, že se s tímto vzácným autoimunitním zánětem trávící trubice setkáte. V České republice onemocní přibližně 45 pacientů na 100 000 obyvatel. 80% z nich si tuto nepříjemnou diagnózu vyslechne od svého lékaře ve věku mezi 20-40 lety. Přesto u cca 9 dětí ze sta tisíc dojde k projevu nemoci a je vhodné o ní být informován.
Ulcerózní kolitida na rozdíl od Crohnovy choroby nenapadá tenké střevo. Jedná se o nespecifický střevní zánět, (kolitida – zánět sliznice tlustého střeva a konečníku) a to v různém rozsahu. Ulcerózní pak specifikuje projev nemoci na střevní sliznici ( ulcus-vřed).

Vředovitý projev na střevní sliznici
Základní dělení podle rozsahu:
- Proktitida-postižen je konečník pacienta a jedná se o nejmenší rozsah onemocnění
- Proktosigmoiditida-nemoc zasahuje konečník a esovitou kličku tlustého střeva
- Levostranná forma-tlusté střevo od konečníku po jaterní ohbí
- Subtotální forma– tlusté střevo od konečníku po slezinné ohbí
- Pankolitida-choroba zasahuje konečník a celý průběh tlustého střeva
Jaké jsou příznaky ulcerózní kolitidy?
Hlavním příznakem nemoci je průjem, který může, ale nemusí obsahovat příměs krve. Dalšími příznaky pak jsou:
- Křečovité bolesti břicha
- Časté nucení na stolici
- Bolesti konečníku s bolestmi při stolici
- Hubnutí
- Únava
- Zvýšená teplota
- Zvracení
- Případně i zácpa
Jaké jsou možnosti léčby?
Léčba tohoto onemocnění je náročná a dlouhotrvající. Obrňte se trpělivostí. Záchyt onemocnění by měl proběhnout praktickým lékařem, po podrobném popisu obtíží pacienta. Ten provede základní vyšetření (CRP, vyšetření per rectum a laboratorní vyšetření). Podle výsledků odešle pacienta na specializované pracoviště gastroenterologa, aby mohla být stanovena přesná diagnóza.
DOPORUČENÍ: online kurz o ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě
Stravování, léčba, zkušenosti, motivace, osobní příběh:
- MADIKAMENTÓZNÍ
V mírnější formě se užívá např. Sulfasalizin nebo mesalazin (Pentasa, Asacol) -protizánětlivé léky. Těžší forma je doplněna o kortikoidy Prednizon, Imuran. Potlačení imunitní reakce organismu. Pro zmírnění obtíží je ordinován Loperamid-zmírnění průjmu zpomalením střevní peristaltiky.
- BIOLOGICKÁ
Patrně nejúčinnější a zároveň nejdražší léčba. Je podávána ve specializovaných centrech pacientům s těžkou formou choroby, nebo s komplikovanějším průběhem. Podávání protilátek proti TNF-alfa (účastník zánětlivých procesů) Remicade, Humira.
Zabránění vstupu bílých krvinek do oblasti zánětu čímž dochází k jeho potlačení Entyvio.
- CHIRURGICKÁ
Selže-li konzervativní léčba, nebo je urgentní indikace (perforace střevní stěny, sepse anebo masivnější krvácení), přichází na řadu radikální léčba chirurgickým odstraněním postižené oblasti trávící trubice. Výhodou radikální léčby je úplné vyřešení problému.
Dieta při ulcerózní kolitidě – vhodné potraviny
Důležitou součástí prevence onemocnění je zdravá výživa. Rozpustná a nerozpustná vláknina, vitamíny a minerály v ovoci a zelenině, stejně jako kvalitní bílkoviny a tuky ve správném poměru, mohou zabránit propuknutí choroby.
Pokud nemoc přesto propukne, je nutné si uvědomit, že neexistuje univerzální dieta, kterou by mohl dodržovat každý pacient. Je nutný individuální plán stravování.
Vhodným krokem je snížení příjmu nerozpustné vlákniny. Nepůsobí dobře na poškozenou sliznici střeva.Doporučován je česnek (pro své přirozeně antibakteriální působení), ryby a zelenina. V akutní fázi se někdy přistupuje k umělé výživě. Nedostatečné vstřebávání živin, způsobené zmenšením aktivní plochy střeva, kompenzujeme zvýšením energetického příjmu.
Sestavení konkrétního jídelníčku však přísluší odborníkům. Obecně lze doporučit, aby pacient přijímal stravu nedráždivou, která mu nepůsobí obtíže.
VIDEO: Stravování při ulcerózní kolitidě? Osobní zkušenosti maminky
Můžete také použít doplňky stravy:
- Proteolytické enzymy
- Lactobacilus acidophilus
- B-komplex
- Pupalkový olej
- Vitamín C
- Aloe Vera
Crohnova nemoc u dětí: více o příznacích a příčinách vzniku >>