Každý rodič si párkrát za život vyslechne větu „Bolí mě bříško.“ Není to nic neobvyklého. Bolavé břicho trápí čas od času děti každého věku. Vy jako rodič máte za úkol oddělit banální příčiny od těch nebezpečných. Tento článek vám s tím pomůže.
Děti v drtivé většině případů naštěstí netrpí na rakovinu tlustého střeva nebo žaludku. Pro tentokrát vynecháme také vředy, zánět slepého střeva či zánět močového měchýře a ledvin. To vše samozřejmě může být příčinou bolesti, ale opět se jedná spíše o výjimečnější případy.
Koliky u miminek
U malých miminek je běžné, že trpí na takzvané koliky. Pod tímto názvem se skrývají bolesti bříška provázené nadýmáním, zácpou a ublinkáváním. Některé děti trápí klidně i několik měsíců v kuse. Miminko na bolest reaguje vytrvalým pláčem, zrudne a má nafouklé bříško.
Kolika sama o sobě není pro dítě příliš nebezpečná. Musíte ji ale umět zvládat, jinak vaše miminko začne mít problémy s přijímáním potravy, což je mnohem větší problém.
Co na koliky prokazatelně pomáhá?
- masáže bříška speciálními oleji z lékárny
- probiotické kapky pro děti (otázky a odpovědi o kapkách BioGaia zde >>)
- fenyklový čaj
Potravinové alergie – skrytý nepřítel
Rodičům většinou chvíli trvá, než si spojí zažívací potíže svých dětí s možným výskytem alergie. Pravdou ale zůstává, že lékaři každoročně pozorují nárůst dětských potravinových alergií a intolerancí.
Máme teď na mysli alergii (nebo intoleranci) na mléčné výrobky, lepek, ořechy a další problematické potraviny. Ne vždy se totiž projeví zároveň otoky ústní dutiny nebo vyrážka. Proto dlouhodobé zdravotní potíže jako jsou průjem, nadýmání a bolesti břicha řešte s pediatrem.
Když má dítě slabé zažívání
Některé děti trpí často na průjmy, zácpy a nadýmání. Není výjimkou, že chytnou každou nemoc, která se o ně jen otře. Co za to může? Když vyloučíme klasické dětské střevní virózy, zůstane nám jako odpověď nerovnováha ve střevní mikroflóře.
Právě na její rovnováze závisí síla imunitního systému dětí i dospělých. Pokud je rozhozená, jsme náchylní nejen k zažívacím potížím, ale i k ostatním virovým a bakteriálním onemocněním.
Jak z toho ven? Připravujte svému dítěti stravu bohatou na vlákninu (celozrnné potraviny, ovoce a zelenina). Hlídejte, aby jedlo pravidelně a v klidu. Mezi přírodní prostředky pro podporu zdravé střevní mikroflóry patří zakysané mléčné výrobky, např. bílý jogurt a kefír.
V akutních přídech, kdy jsou střeva rozhozena stresem, užíváním antibiotik nebo prodělanou virózou, se doporučuje podávání probiotik pro děti. Jedná se o rychlou a bezpečnou cestu ke šťastnému bříšku.
Tip pro rodiče miminek: Čím menší dítě je, tím je průjem nebezpečnější. V případě novorozeňat a batolat na nic nečekejte a utíkejte do nemocnice – vašemu děťátku hrozí dehydratace.
Na co si dát pozor?
Velký strašák rodičů je gastroenteritida. To je virový nebo bakteriální zánět sliznice trávicího traktu. Mezi hlavní příznaky patří vodnatý průjem (často s hlenem a krví), teplota, zvracení a celková slabost.
Taková nemoc dokáže dítě pořádně vyčerpat. Jestliže trpí váš potomek podobnými příznaky, určitě se ho doma nesnažte léčit pomocí babských rad, ale urychleně vyrazte do nemocnice. Připravte se na pár dní na přísnou dietu a užívání dětských rehydratačních roztoků.