Jak poznáte, že má dítě roupy

Poznáváte situaci, kdy dítě zlobí, a ptáte se, zda má roupy? Možná si děláte srandu, ale co když se to opravdu může stát. Jedná se totiž o střevní onemocnění, které způsobuje ne malé potíže. Nestyďte se, pokud se objeví příznaky dětských roupů, pro vaše dítko to také není nic příjemného.

 

zvětšený pohled do střev plných bakterií

Objevily se u vašich dětí roupy?

Z vlastní zkušenosti musím říct, že jsem se s tímto problém setkala. V podstatě to tedy objevil náš tatínek, protože jsem ani nevěděla o možnosti existence.

Myslíte si, že je to špatnou hygienou? Ano, máte pravdu, ale nemusí to být mermomocí z vaší strany. Roupy se objeví i díky psovi, babičce, kamarádovi, sousedovi a takto bych mohla pokračovat dále.

 

Roupy dětské – jak vypadají?

bílý červ - roup dětský ve stolici

Odpověď na otázku, jak vypadají roupy dětské…

Co si vlastně pod tímto pojmem můžete představit? Obecně řečeno se jedná o střevní onemocnění vyvolané parazitem, který sídlí ve střevech. Definujete jej jednoduše. Uvidíte-li ve stolici (ať už v plínce nebo v nočníku) dítěte asi centimetrové bílé červíky, poznáte, s kým máte tu čest.

Ve většině případů se bohužel vyskytuje nákaza i u ostatních členů rodiny, a proto se pediatr většinou ani na nic neptá a rovnou předepisuje množství, jenž by pokrylo i rodinu z druhého a třetího kolene. Skvělou zprávou je možnost zakoupení volně prodejného léku na roupy (např. Pyrvinium), i tak je zapotřebí informovat dětského lékaře.

 

Jak se zbavit roupů?

Zajímá vás, jak probíhá léčba roupu dětského? Jak již bylo výše řečeno, na doporučení lékaře započnete léčbu pomocí léčiva zakoupeného v lékárně (např. Pyrvinium). Je velmi snadná. Dítěti kupříkladu rozdrtíte prášek na lžičce, spolkne-li celý, ještě lepší. Velmi podstatnou část léčby zahrnuje také přeléčení, což je asi po 2 – 3 týdnech (inkubační doba roupu dětského). Proč? Aby se zamezilo další generaci ve vylíhnutí a pokračování tam, kde ta předešlá zklamala.

 

A dodržujte tato pravidla:

Byli jste do teď čistotní? Při objevení musíte být ještě víc!

  • Doplňte harmonogram celé rodiny o častější mytí rukou (po použití toalety, před i po jídle, po procházce – prostě, kdy se dá)
  • Ostříhejte si nehty a žádné okusování – vajíčkům se líbí i pod nehtem
  • Konečník omývejte zpravidla pouze zepředu dozadu
  • Ložní prádlo vyvařte a vyžehlete
  • Častěji si měňte spodní prádlo atd.

I kdybyste ty tzv. červíky neobjevili, vaše ratolest se projeví i mrzutostí, zvýšenou teplotou, škrabáním míst v okolí konečníku a nadměrnou bolestí bříška. Nemějte obavy a především nezapomínejte, že se není, za co stydět. Jde o zdraví vašeho dítěte a to, co si mohou myslet ostatní, to není podstatné.

Autorka článku: maminka Iveta

 

Odborný lékařský článek o roupech dětských k přečtení zde.