Co na průjem u dětí

Co na průjem u dětí?

 

Když dostane průjem dospělý, jednoduše si na pár dní nasadí dietu, schroupe si pár tabletek živočišného uhlí a do několika dnů ho to přejde. A pokud ne, tak se vydá k lékaři, kde mu udělají testy, zjistí původce nemoci a předepíší antibiotika. U kojenců to tak snadné není.

Tělo dospělého člověka se dokáže lépe poprat se ztrátou živin, tekutin i minerálních látek. Náš organismus se už dále nevyvíjí a bez vody vydržíme naživu i několik dní. Naproti tomu organismus dětí neustále roste a je mnohem více zranitelný. Malá dětská tělíčka se snadno odvodní a upadnou do bezvědomí, jež je v horším případě následováno smrtí.

Jak tomuto smutnému jevu předejít? To se dozvíte na následujících řádcích.

Léčba dětského průjmu začíná v domácím prostředí. Budete-li si počínat dobře, můžete se vyhnout nočním výpravám na pohotovost a pohledu na vaše dítě s infuzí v ručičce.

Prvních 12 hodin od propuknutí průjmu

U miminek je vhodné sledovat konzistenci a barvu stolice po každém vyprázdnění. Případné odchylky si zapisujte, budete tak moci vše podrobně vyložit na pediatrii. Poté, co se u vašeho děťátka poprvé objeví řídká stolice (může obsahovat také hlen nebo stopy krve), je důležité dítě ihned zvážit a váhu si zapsat.

Dítě pak normálně nakojte a pro jistotu si připravte rehydratační roztok. Je-li i další stolice řídká, dítě znovu zvážíme a porovnáme první a druhý údaj. Opět se ho snažíme nakojit a podáme mu rehydratační roztok (množství podle návodu na obalu).

Máte-l i pocit, že je průjem častý (např. každou hodinu) a silně vodnatý nebo se dítě odmítá napít, na nic nečekejte a utíkejte do nemocnice. Tam předejte informace o naměřené váze a o tom, že miminko dostalo rehydratační roztok.

Pokud se vám podaří dítě držet dostatečně zavodněné, neztrácí váhu a působí stále čile, do nemocnice jezdit nemusíte. Ideálně tam však zavolejte, vše jim popište a řiďte se dalšími instrukcemi.

Jak postupovat u miminek, která jsou živená kojeneckou výživou? Pro ty je ideální voda z uvařené rýže smíchaná s menším množstvím sypké kojenecké výživy. Začne-li se zdravotní stav zlepšovat a průjem ustoupí, můžete začít přisypávat více výživy a nakonec nahradit rýžový vývar obyčejnou vodou.

Zjistit více o domácí léčbě pomocí: