Stolice u kojenců je velmi diskutovaným tématem v poradnách i u lékaře. A ačkoli ve většině případů se různé obavy rodičů vůbec nepotvrdí, je dobré barvu kojenecké stolice kontrolovat.
Proč? Kojenci, tedy děti do jednoho roku věku, procházejí bouřlivým vývojem a obsah jejich plenek o tom může mnohé napovědět. Ze stolice se dá usuzovat na to, zda je dítě kojeno, nebo je krmeno umělou výživou, jak se v případě kojení stravuje maminka a také – a právě proto je dobré toto téma neignorovat – může ukazovat na možnou zdravotní komplikaci.
Jak vypadá zdravá stolice kojence?
První stolici (smolku) pozorujeme většinou během prvního dne kojence, je tmavě zelená až černá, má hustou konzistenci. Během prvních několika dní (zpravidla 3 dnů) se od ní dětský organismus vyčistí a po 3 dnech již kojenec mívá stolici tzv. normální.
Paleta barev „normální stolice“ se u kojence pohybuje od žluté přes žlutohnědou až po nazelenalou barvu (obrázky 7, 8, 9), její konzistence připomíná míchaná vajíčka a vůně bývá nakyslá. Barvu stolice ovlivňuje složení mateřského mléka, v případě zelené barvy to může indikovat vyšší obsah laktózy v mléce nebo konzumaci koření a potravin s vyšším obsahem železa (např. špenát) u maminek.
Co znamená zelené zbarvení stolice kojence?
Také po prodělání novorozenecké žloutenky se barva kojenecké stolice může měnit a vykazovat nazelenalou barvu, protože dětský organismus vylučuje ve zvýšené míře odpadní produkt, barvivo bilirubin. Zelená stolice tedy nemusí znamenat, že je mateřské mléko nedostatečné, tzv. „hladové“, a že je nutno dítě dokrmovat, jak se to tradovalo za našich babiček.
Kdy bychom měli zpozornět?
Zvýšenou pozornost bychom ale měli věnovat stolici, která je neobvykle řídká, vodnatá, slabě barevná nebo bezbarvá a s viditelným obsahem hlenu (obrázky 1 až 6). Hlen je obvykle čirý, bílý nebo nažloutlý a konzistencí připomíná rosol. Běžně je ve stolici v malém množství přítomen, ale nikoli tak, abychom jej mohli vidět. Případy, kdy je stolice jen velmi slabě zabarvená a obsahuje větší množství hlenu, mohou indikovat onemocnění dítěte (chronický nebo akutní zánět trávicího traktu nebo jeho části).
Také příliš řídká konzistence může indikovat nemoc
Také velmi řídká stolice, která se převážně vsakuje do plínky a nezůstává na jejím povrchu, by nás měla upozornit, že s naším miminkem něco nemusí být v pořádku a že trpí průjmem. Zvláště pokud je miminko zároveň neklidné a má nafouknuté nebo tvrdé bříško. To mu může způsobovat bolesti a teploty. V takovém případě je nutní navštívit lékaře a nechat kojence vyšetřit.
Čtěte také: Co znamená zelená stolice u dítěte? >>
Čtěte také: Co dělat, když se ve stolici vašeho dítěte objeví krev? >>
Doporučujeme: pro klid, harmonii a zdraví vašeho dítěte: