Smecta (čte se smekta) je přírodní lék, který pomáhá při léčení průjmu různého původu (viry, bakterie i dietní chyby), zkracuje dobu jeho trvání, chrání střevní sliznici před infekcí a také snižuje plynatost. Podívejte se na nejčastější otázky a odpovědi související s užíváním Smecta přípravku dětmi.
Jak Smecta funguje?
Smecta je přírodní čištěný jíl a má velkou schopnost navázat na sebe okolní látky. V trávicím traktu se váže s hlenem sliznice, a tím zlepšuje jeho kvalitu. Smecta na sebe také váže toxické látky, které jsou produkované při infekčních průjmech. Je k dostání jako prášek, který rozmícháte ve vodě či polotekuté stravě.
Můžu dát Smectu i kojenci?
Přípravek Smecta není vhodné používat u kojenců a dětí do 2 let.
Přípravek Smecta se také nedoporučuje užívat v průběhu těhotenství a v období kojení z důvodů opatrnosti, neboť nejsou dostupné dostatečné údaje o možném vlivu dalších složek jílu na plod a kojené dítě. Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, vždy se o užívání Smecty poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
DOPORUČUJEME: V současné době je na trhu jediný volně prodejný (bez lékařského předpisu, bez receptu) prostředek proti průjmu určený pro děti od narození Tasectan KIDS sáčky a Tasectan Duo KIDS sáčky.
Není lepší při léčbě průjmu u dětí jen dodržovat dietu?
Dietní režim byste samozřejmě měli dodržovat při každém průjmu. Vzhledem k tomu, že při průjmech u dětí hrozí dehydratace, je vhodné zvolit i podpůrné prostředky ve formě rehydratačního roztoku. Smecta je díky svému přírodnímu složení a vysoké bezpečnosti dobrou volbou (pro děti od dvou let). Nezabarvuje stolici, neovlivňuje ani rychlost průchodu trávicím traktem. Má minimální nežádoucí účinky (příbalový leták Smecty uvádí jen případnou zácpu a přecitlivělost na účinnou látku).
Co když dítě Smectu nechce vypít (sníst)?
Smecta se užívá tak, že se obsah sáčku rozpustí ve sklenici vody nebo se zamíchá do dětské polotekuté stravy. Některé děti ale můžou Smectu odmítat, protože jim vadí její jílovitá chuť. Zkuste Smectu přidat do lžičky čaje, jablečného kompotu nebo rozmačkaného banánu.
Není nutné, aby dítě snědlo či vypilo celou určenou dávku Smecty naráz. Můžete ji podávat častěji po troškách.
Čtěte také: Smecta – příbalový leták
Není lepší použít živočišné uhlí?
Živočišné uhlí zabarvuje stolici, a tak se může stát, že si nevšimnete příznaků krvácení do zažívacího traktu. Smecta oproti tomu stolici nezabarvuje.
Jaké má Smecta dávkování?
U dětí od dvou let se při průjmu obvykle dávají 2 sáčky denně (6g) rozmíchané ve vodě či jídle. Na začátku akutní průjmové epizody může být tato dávka zdvojnásobena.
Vždy je však nutné přečíst si před podáním léku příbalovou informaci. Ohledně léčby průjmu u dětí do 3 let se vždy nejprve poraďte s lékařem!
Za jak dlouho Smecta zabere?
Výrobce Smecty neuvádí, za kolik hodin by se měla situace viditelně zlepšit. V každém případě by ale měla zabrat nejpozději do 3 dnů. Pokud se po 3 dnech příznaky průjmu nezlepší, vyhledejte lékaře (i pokud je dítě starší než tři roky).
Kde mohu Smecta koupit?
Různá balení včetně cestovní verze Smectago zakoupíte ve všech lékárnách.
Doporučujeme koupit hned teď např. v e-shopu lékárny BENU a vyzvednout si ji zdarma na nejbližší pobočce.
Zde si kupte Smecta pro děti s průjmem >>