Objevil se u vašeho dítěte průjem, zvracení, zvýšená teplota, malátnost a únava? Pokud byl nástup nemoci rychlý, pravděpodobně se jedná o střevní virózu.
Snad každý má s touto nemocí zkušenosti. Lehce sklouzneme k myšlence, že střevní viróza není problém, vždyť odezní za pár dní. Ovšem střevní viróza u dětí a seniorů v případě pozdní či nesprávné léčby vytváří velká rizika, která jsou spojena např. s dehydratací, jež může vést k selhání důležitých vnitřních orgánů (akutní selhání ledvin aj.). V rozvojových zemích má tento typ onemocnění na svědomí životy mnoha novorozenců.
Co je to střevní viróza?
Pojem střevní viróza má hned několik stejných názvů, mezi které patří: gastroenteritida, střevní chřipka, žaludeční chřipka, žaludeční viróza. V praxi mikroorganismy nenapadají pouze střeva, ale také žaludek. U dětí je nejběžnější forma střevní chřipky tzv. rotavirová enteritida, u které inkubační doba činí 24 až 48 hodin. V některých případech se u dítěte mohou první příznaky onemocnění objevit již cca 15 hodin od infikování rotavirem. Gastroenteritida je všeobecně zánět žaludku a tenkého střeva. Viry či bakterie napadají epitel, respektive sliznici žaludku a tenkého střeva. Kvůli podráždění sliznice trávicího traktu následují typické příznaky, kterými jsou zvracení a průjem.
Příčiny a původ střevní virózy u dětí
Způsobují střevní virózu bakterie, anebo viry? Ať už si myslíte cokoliv, máte pravdu. Dětský organismus je nejčastěji napadán tzv. rotaviry. Jen zřídka je příčinou střevní virózy u dítěte bakterie. Rotaviry se šíří orálně, respektive vzduchem. Ale to neznamená, že dítě musí přijít s nakaženým jedincem do přímého kontaktu. Rotaviry jsou schopné po určitou dobu přežít bez hostitele, díky tomu se dítě může nakazit i prostřednictvím předmětů (hraček aj.), kterých se dotkne, a následně si strčí prsty do úst.
Myslíte si, že má vaše dítě střevní chřipku? Rozhodně dejte na odborníka a navštivte dětského lékaře. Mnoho jiných (vážnějších) onemocnění doprovázejí obdobné příznaky.
Průběh střevní virózy u dětí
Střevní viróza u dítěte zpravidla trvá déle než u dospělého jedince. Po uplynutí inkubační doby, která netrvá déle než 2 dny, následuje rychlý nástup příznaků. Prvním z nich bývá únava, následně je průběh střevní chřipky u dětí různý, přičemž záleží na míře infekce žaludku a jater. Zvýšená teplota u dětí obvykle nastupuje sekundárně po zvracení a průjmu. Příznaky se po podání medikamentů u dětí ve většině případů zlepší do druhého či třetího dne. Průběh celého onemocnění včetně inkubační doby by u dítěte neměl trvat déle než 10 dní, ale pouze v případě včasné léčby!
Dehydratace, ztráta apetitu, malátnost
Vlivem toho, že se z těla dítěte abnormálně rychle dostávají tekutiny, hrozí akutní dehydratace, která v konečném důsledku může způsobit i smrt dítěte. Paradoxně v průběhu střevní chřipky dítě ztrácí chuť k jídlu a odmítá pít. Sladké ano, to by si dalo, ale nic víc. Abychom se zdoláním nemoci dětskému organismu pomohli, je nutné i správné nastavení jídelníčku. Na jednu stranu je důležité dodržet dietu, ale zároveň musí dětská strava obsahovat dostatek energie, živin a v neposlední řadě musí být i chutná. Pro většinu lidí je vytvoření efektivního a zároveň chutného jídelníčku pro dítě nemožné. Naštěstí existují lidé, kteří se na tvorbu jídelníčků pro děti specializují. Piškoty a rohlík v praxi rozhodně nestačí!
Zdravé recepty pro děti po vyléčení
Máte za sebou zdárnou rekonvalescenci po střevní viróze? Dodržujte prevenci a vařte dětem dále chutně a zdravě.
Inspirujte se např. těmito zdravými recepty pro děti:
A co říkáte na tyto 3 tipy na zdravé pomazánky pro děti od tatínka Lukáše?>