Dětský průjem v odborné literatuře – díl první

Knih s dětskou tematikou existuje na trhu nespočet a problematice průjmu se většinou každá alespoň okrajově také věnuje. Abyste si při hledání odborných informací o průjmu nemuseli kupovat polici knih, připravili jsme pro vás přehled dostupných knížek s informacemi, co v nich o dětských průjmech můžete najít. Tady jsou první dvě:

Název knihy: Aby děti správně jedly

přední strana knihy Aby děti správně jedly-kast-zahn, morgenroth

kniha – Aby děti správně jedly

176stránková publikace (za cenu okolo 250 Kč) vyšla v roce 2008 v Computer Pressu, autorskou dvojicí je Annette Kast-Zahn, Hartmut Morgenroth.

Věnuje se výchově dětí ke správným stravovacím návykům. Vysvětluje například, proč by se neměl používat trik „když sníš všechnu zeleninu, dostaneš čokoládu“, proč je nevhodné nutit děti do jídla a jak mohou pomoci ke správnému stravování kartičky s hesly. Jak postupovat, když dítě trpí bulimií, anorexií nebo obezitou a další.

Chci si knihu výhodně koupit >>

Problematice průjmu je věnována pouze jedna strana, 158. Ve stručnosti jsou to tyto informace:

Fáze průjmu a zvracení (při virovém původu, což bývá v 90 % případů) u dětí trvá většinou 3, maximálně 7 dní, bez ohledu na to, jestli bere léky, nebo ne. Pokud má průjem kojenec nebo trpí starší dítě průjmem déle než 3 dny, jděte s ním k lékaři.

Nejpodstatnější je zabránit dehydrataci: je třeba sledovat, jak často dítě čurá, jestli nemá oschlý jazyk a zda si hraje. (Pokud by dítě nemělo sílu k interakci a jen pasivně leželo, vezměte jej k doktorovi hned.) K pití v době průjmu je vhodný černý, lehce slazený čaj (například Glukopurem), při silných průjmech rehydratační roztok z lékárny.

A i v těchto případech doporučuje kniha dodržovat pravidlo, že dítě se samo rozhoduje, ZDA si přeje jíst, CO si přeje sníst z toho, co jsme připravili, a KOLIK si toho přeje sníst.

 

Název knihy: Péče o dítě od kojeneckého do školního věku

ukázka knihy péče o dítě - martin gregor

Péče o dítě – kniha Martina Gregora

Tuto 139stránkovou publikaci napsal Martin Gregora a vyšla v Gradě v roce 2007. K dostání je za cca 80 Kč.

Problematice průjmu se kniha věnuje obšírněji, a to v kapitole Zvracení, zácpa, průjem a dále kapitoly Infekční průjem a Kampylobakterový průjem s oddílem S čím musíme počítat při prodělaném průjmovém onemocnění.

V první zmiňované kapitole se mj. dočteme, že průjem může být příznakem nemoci, ale také může být způsobený změnou v jídelníčku, nervozitou nebo strachem. Kapitola Infekční průjem popisuje průběh infekčních onemocnění obecně, průběh při onemocnění  batkerií z rodu Sallmonela.

Dále kapitola popisuje:

V kapitole Kampylobakterový průjem najdeme informace:

  • způsobu přenosu této nákazy,
  • inkubační době,
  • výskytu nemoci
  • a průběhu onemocnění.

I u tohoto typu onemocnění (jehož projevem jsou břišní křeče a průjmy často obsahující krev a hleny) se doporučuje především dodržování pitného režimu a dietní opatření.

Chci si knihu výhodně koupit >>