Dětský průjem v odborné literatuře – díl první

Knih s dětskou tematikou existuje na trhu nespočet a problematice průjmu se většinou každá alespoň okrajově také věnuje. Abyste si při hledání odborných informací o průjmu nemuseli kupovat polici knih, připravili jsme pro vás přehled dostupných knížek s informacemi, co v nich o dětských průjmech můžete najít. Tady jsou první dvě:

Název knihy: Aby děti správně jedly

přední strana knihy Aby děti správně jedly-kast-zahn, morgenroth

kniha – Aby děti správně jedly

176stránková publikace (za cenu okolo 250 Kč) vyšla v roce 2008 v Computer Pressu, autorskou dvojicí je Annette Kast-Zahn, Hartmut Morgenroth.

Věnuje se výchově ke správným stravovacím návykům. Vysvětluje například, proč by se neměl používat trik „když sníš všechnu zeleninu, dostaneš čokoládu“, proč je nevhodné nutit děti do jídla a jak mohou pomoci ke správnému stravování kartičky s hesly. Jak postupovat, když dítě trpí bulimií, anorexií nebo obezitou a další.

Chci si knihu výhodně koupit >>

Problematice průjmu je věnována pouze jedna strana, 158. Ve stručnosti jsou to tyto informace:

Fáze průjmu a zvracení (při virovém původu, což bývá v 90 % případů) u dětí trvá většinou 3, maximálně 7 dní, bez ohledu na to, jestli bere léky, nebo ne. Pokud má průjem kojenec nebo trpí starší dítě průjmem déle než 3 dny, jděte s ním k lékaři.

Nejpodstatnější je zabránit dehydrataci: je třeba sledovat, jak často dítě čurá, jestli nemá oschlý jazyk a zda si hraje. (Pokud by dítě nemělo sílu k interakci a jen pasivně leželo, vezměte jej k doktorovi hned.) K pití v době průjmu je vhodný černý, lehce slazený čaj (například Glukopurem), při silných průjmech rehydratační roztok z lékárny.

A i v těchto případech doporučuje kniha dodržovat pravidlo, že dítě se samo rozhoduje, ZDA si přeje jíst, CO si přeje sníst z toho, co jsme připravili, a KOLIK si toho přeje sníst.

 

Název knihy: Péče o dítě od kojeneckého do školního věku

ukázka knihy péče o dítě - martin gregor

Péče o dítě – kniha Martina Gregora

Tuto 139stránkovou publikaci napsal Martin Gregora a vyšla v Gradě v roce 2007. K dostání je za cca 80 Kč.

Problematice průjmu se kniha věnuje obšírněji, a to v kapitole Zvracení, zácpa, průjem a dále kapitoly Infekční průjem a Kampylobakterový průjem s oddílem S čím musíme počítat při prodělaném průjmovém onemocnění.

V první zmiňované kapitole se mj. dočteme, že průjem může být příznakem nemoci, ale také může být způsobený změnou v jídelníčku, nervozitou nebo strachem. Kapitola Infekční průjem popisuje průběh infekčních onemocnění obecně, průběh při onemocnění  batkerií z rodu Sallmonela.

Dále kapitola popisuje:

V kapitole Kampylobakterový průjem najdeme informace:

  • způsobu přenosu této nákazy,
  • inkubační době,
  • výskytu nemoci
  • a průběhu onemocnění.

I u tohoto typu onemocnění (jehož projevem jsou břišní křeče a průjmy často obsahující krev a hleny) se doporučuje především dodržování pitného režimu a dietní opatření.

Chci si knihu výhodně koupit >>

 

 

 

Právě nyní trápí podobný problém i jiné rodiče. Sdílejte tento článek a pomozte jim >Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email