Při výměně plínek vašeho miminka byste si měli prohlédnout, jakou barvu má stolice. Ze začátku života dítěte je právě tento faktor jedním z ukazatelů zdravého a spokojeného človíčka. U spousty malých miminek se můžete setkat s velkou škálou barev, důležité je zbytečně nepanikařit.
Ne s každým problémem musíte ihned běžet do nemocnice. Časem sami poznáte, co je pro vaše děťátko normální a co není. A pokud si přece jenom nejste jisti, vždy můžete nejprve zavolat do nemocnice nebo ordinace vašeho pediatra.
Řidší a zelená stolice – je něco špatně?
Obyčejná zelená stolice u miminek není nic výjimečného. Většinou brzy sama zmizí a není pro to třeba nic dělat. Někdy je to také reakce na složku ve stravě kojící matky (mléčné výrobky, koření, zelené potraviny atd.). Jediné, co můžete udělat, je zkoušet vysadit problematické potraviny a čekat, zda se barva nezmění.
Prodělalo-li vaše miminko dětskou žloutenku, je zelené zbarvení důsledkem vyplavování vysokého množství bilirubinu z krve. Stejně se projevuje i nadbytek předního mléka, které je bohaté na cukry. Pro příště neměňte během kojení prsa a nechte dítě, aby se „prokojilo“ až ke kvalitnímu mléku.
Jestliže je však stolice zelená, nezvykle řídká a obsahuje hlen, může to být příznak střevní infekce. Pak je nutné vyrazit k lékaři. Ten vám buďto doporučí užívat dětská probiotika (většinou v podobě kapek) společně s fenyklovým čajem, nebo na základě výsledků testů předepíše antibiotika.
Co když je stolice tmavá, zelená a tuhá: Tmavě zelená a tuhá stolice se objevuje především u dětí, které nejsou kojeny. Některé příkrmy totiž obsahují zbytečně velké množství železa. To se pak ve střevech rozloží a vytvoří zelené zabarvení.
Je-li stolice tuhá a zelená, zvažte výměnu aktuální kojenecké výživy. Na trhu je celá řada značek. Nepochybně najdete takovou, která bude vašemu miminku vyhovovat.
Pozor, zelená stolice není to samé jako hladová stolice (když dítě nedostává ze stravy dostatek živin). Lékaři takto klasifikují tmavou a tuhou stolici.
Dávejte si vše do souvislostí
Děti mají malé tělíčko a citlivý zažívací systém. Proto se u nich objevují tak výrazné reakce na jakoukoliv změnu stravy matky nebo jiné složení kojenecké výživy. U starších dětí v předškolním věku se se změnou barvy setkáváme nejčastěji z následujících důvodů:
- konzumace barvicích potravin (červená řepa, borůvky, špenát);
- reakce organismu na právě probíhající nebo nedávno proběhlou virózu či jinou nemoc – většinou řidší a světlá stolice;
- reakce na některé léky (např. antibiotika).
Vždy, když sledujete u vašeho dítěte změny ve stolici, jako je zácpa, průjem nebo jiná nepravidelnost, snažte se podpořit jeho zažívání. K tomu je ideální pravidelná strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a zakysané mléčné výrobky.
Opět musíme zmínit také významnou pomoc, kterou mohou poskytnout dětská probiotika. Díky rychlému obnovení střevní mikroflóry se děti budou nejen cítit lépe, ale budou také odolnější vůči nemocem. Vyhnete se tak začarovanému kruhu, kdy děti jdou z jedné nemoci do druhé.
Barva stolice u kojenců – co je a co není normální? >>
Co dělat, když se ve stolici vašeho dítěte objeví krev? >>
Doporučujeme: pro klid, harmonii a zdraví vašeho dítěte: