Dětský průjem patří k příznakům, který může být pro vaše dítě velmi rizikový. Jakmile se u vašeho potomka projeví řídká stolice, měli byste mít oči na stopkách. V každé fázi života dítěte je potřeba se zachovat trochu jinak.
Na následujících řádcích se dozvíte potřebné informace pro to, abyste včas zakročili a nevystavovali vaše děťátko nebezpečí. Zanedbání péče o dítě trpící průjmem může mít za následek až smrt. Děti jsou při průjmu často dehydratované a chybí jim životně důležité minerální látky.
Jestliže se rodič nepostará o jejich včasné doplnění, začne malý organismus kolabovat. Jak poznáme, že dochází k dehydrataci? Děti jsou nezvykle spavé a mají suchou kůži, ústa a ústní dutinu.
Novorozenci
Začneme u těch nejzranitelnějších bytostí – miminek do šesti měsíců života. Tyto děti snášejí každou nemoc špatně. Jakmile u nich zpozorujete nezvykle častou, řídkou nebo jinak zabarvenou stolici, měli byste ihned vyrazit na pohotovost. Nečekejte ani do druhého dne, to už by mohlo být pozdě.
Co můžete pro děťátko kromě rychlé návštěvy lékaře udělat? Zaprvé nepřestávejte s kojením a zadruhé se snažte do miminka dostat tzv. rehydratační roztok. Tyto roztoky jsou vhodné i pro kojence a pomáhají předcházet dehydrataci a minerálovému rozvratu.
Děti předškolního věku
Pro děti do šesti let je průjem stále nebezpečný a není vhodné ho přejít jen mávnutím ruky. Nemusíte s nimi samozřejmě ihned utíkat na pohotovost, ale ostražitost se i v těchto případech vyplácí.
Hlavními varovnými signály by pro vás měly být přítomnost krve nebo hlenu ve stolici, nezvykle častý průjem (každou hodinu), silný průjem trvající déle jak dva dny (bez známek zlepšení), zvracení a samozřejmě horečka.
Ještě než začnete panikařit a odvlečete nemocné dítě na pohotovost, kde mu s oslabeným organismem hrozí další nákaza jinou nemocí, zkuste tam nejprve zavolat. Sloužící lékař/lékařka nebo zkušená dětská sestra vám jistě rádi poradí, jaký je ideální postup v daném případě.
I dětem předškolního věku může rehydratační roztok významně pomoci. Pokud však dítě odmítá cokoliv sníst nebo vypít, urychleně ho dopravte do nemocnice, kde bude připojeno na kapačky.
Průjem mohou ovšem doprovázet i další symptomy:
- tvrdnutí břicha,
- světloplachost,
- bolesti hlavy,
- silné bolesti bříška,
- neobvyklé změny chování včetně apatie a snížené citlivosti.
Vykazuje-li vaše dítě jeden z výše zmíněných příznaků, opět je nutná rychlá doprava do nemocnice. Může se jednat např. o zauzlení střev nebo akutní zánět slepého střeva.
Podívejte se co na průjem u dětí >>