Celiakie neboli céliakie, celiakální sprue (CS) či glutenová enteropatie je autoimunitní onemocnění, kterým postižený jedinec obvykle trpí po celý život. V praxi jde o permanentní nesnášenlivost lepku a dalších látek obsažených v obilí, tzv. prolaminů.
Příznaky celiakie u dětí
Pro celiakii u dospělých i dětí je charakteristická individuální proměnlivost příznaků. Lékaři popisují více než 300 možných projevů, resp. symptomů. Tyto symptomy celiakie můžeme rozdělit na velmi časté a méně časté.
Celiakie u dětí oproti celiakii u dospělých zahrnuje zčásti odlišné symptomy. Mezi hlavní příznaky u kojenců i starších dětí postižených CS se řadí zažívací problémy spojené s bolestí žaludku a střev. Níže uvedený seznam příznaků celiakie uvádí velmi pravděpodobné projevy této nemoci u dětí, nikoliv u dospělých jedinců.
- chronický průjem, který může obsahovat stopy krve
- chronická zácpa
- problémy s růstem těla dítěte
- ztráta apetitu spojená s neschopností přibrat na váze kojence či staršího dítěte
- zvracení
- časté a silné nadýmání
- pocit gastrointestinální bolesti (bolest břicha)
- letargie, apatičnost a únava
- rychlé a časté změny nálad, resp. vznětlivost dítěte
Neschopnost dětí přibrat na váze
Možná vás zarazil příznak, kde je popsán průjem spojený s neschopností nabrat váhu. Je logické, že dítě, které trpí průjmem, nemůže přibrat. Ovšem celiakie u dětí je spojena s poruchou resorpce živin v tenkém střevě. Sliznici tenkého střeva poškozuje příjem prolaminů, látek obsažených v obilninách.
Tyto bílkovinné látky poškodí tzv. vily (papily), které umožňují zvětšení resorpční plochy nutné pro dostatečné vstřebání důležitých vitamínů, organických i anorganických látek zpět do těla a následně krevního řečiště dítěte. Pokud dítě, a to i přes ztrátu apetitu, přijímá dostatek či přemíru jídla, docílí se nabytí břicha, ale nohy a ruce zůstanou velmi štíhlé.
Dieta a první léčba celiakie u dětí
Jestliže se náhle změnilo chování dítěte či má dítě vážné střevní potíže déle než 12 hodin, rozhodně se vyplatí co nejrychleji vyhledat lékaře pro určení přesné diagnózy. Pokud dítě zároveň s průjmem i zvrací, a navíc se změnilo jeho chování, je zde možnost, že dítě trpí právě celiakií.
Aby se při průjmovém onemocnění dětí zamezilo zhoršení zdravotního stavu, je nutné sestavit vhodný dětský jídelníček. Dieta u dětí při celiakii je prvním a de facto i zásadním krokem k úspěšné a rychlé léčbě. Bohužel, celiakie (jakožto autoimunitní onemocnění) s sebou v naprosté většině případů nese starosti po celý život. Úplná léčba je tedy obvykle nemožná, ovšem příznaků celiakie u dětí se lze zcela zbavit.