Zatímco dříve se babské rady na průjmové onemocnění předávaly z generace na generaci, dnes se jimi hemží internet. Jak se v nich vyznat a která je ta pravá? Shromáždili jsme nejznámější tipy a rady a zeptali se odborníků, co si o nich myslí.
Průjem je pro děti nepříjemný, nemusí ale nutně znamenat něco závažného. Možná jen dítě něco špatného snědlo a zanedlouho ho to přejde. Nicméně je potřeba změnit jídelníček. Pokud jste chtěli k večeři servírovat bramborové placky, radši to nedělejte a přejděte na něco dietnějšího. Jestli dítě nemá chuť vůbec na nic, nenuťte ho. Krátkodobý hlad mu rozhodně neublíží.
Osvědčené pití při průjmu
Průjem v každém případě odvodňuje a vyplatí se tedy dbát na to, aby dítě přijímalo dost tekutin.
Jedna z babských rad praví, že vhodný je černý čaj, a to dokonce osolený. Nejsme si ale jistí, zda existuje síla, která by děti donutila zrovna tohle vypít:)
Mezi další rady patří pití vody, coly, minerálky, heřmánkového čaje, jablečného moštu či vývaru.
Osvědčené jídlo při průjmu
Co se týče jídla, častým a oblíbeným tipem je pojídání sušených švestek. A také borůvek, vařené mrkve, vařených brambor, neochucené rýžové kaše, banánů, šťávy z kyselého zelí, jogurtu či nastrouhaného křenu.
Zajímavě se to má s jablky, některé prameny uvádějí, že ta by se měla podávat velmi jemně nastrouhaná, protože nastrouhaná na větší nudličky působí projímavě. Spousta rodičů také dává dětem samotný rohlík nebo samotné piškoty.
Jak se na tyto rady dívají odborníci?
Zeptali jsme se doktorky Petry Kopecké a také paní magistry v lékárně. Zde jsou jejich rady:
- Miminka je nutné co nejvíce kojit, pokud není průjem nijak dramatický, stačí to.
- K jídlu můžeme miminkům i starším dětem podávat kulatozrnnou rýži (ne celozrnnou) rozvařenou úplně na kaši, případně doplnit rozvařenou mrkví.
- Na pití se pro starší děti hodí oslazený černý čaj. Cukr sice není u průjmů úplně vhodný, na druhou stranu je potřeba doplnit energii. Eventuálně po lžičkách podávejte vyvětralou colu.
- Když se průjem zlepší, nabídněte dětem také banány.
- Jestli se vám zdá, že se průjem zhoršuje, podejte rehydratační roztok. Buď z lékárny, nebo domácí výroby.
- V lékárně také dostanete další přípravky na akutní průjem.
Pokud se u malých dětí průjem nevyřeší do dvaceti čtyř hodin, u větších do dvou dnů, kontaktujte lékaře. Stejně tak, pokud se průjem zhorší, přidá se časté zvracení a dítě začíná být malátné.